Týždeň vedy a techniky

Všetkých z nás určite zaujímajú nové technické objavy, ktoré nám uľahčujú život. Vďaka veľkému množstvu vedcov a technikov vieme používať a ovládať veľa rôznych technických zariadení. V rámci týždňa vedy a techniky si pre žiakov a učiteľov pripravila Slovenská akadémia vied zaujímavé prednášky na rôzne témy:

5.ročník - Veda je nielen zaujímavá, ale aj potrebná

6.ročník - Sliepka - továreň na vajcia?

7.ročník - Život bunky

8.ročník - Čo sa deje vo vajíčku

9.ročník - Vesmírne dobrodružstvo

Od dinosaura k sliepke

Pre mladších žiakov, ktorých baví biológia a tajomstvá vývinu živočíchov si pripravili prednášku na tému Sliepka – čo sa skrýva vo vajci? Dozvedeli sme sa mnoho užitočných informácií, o ktorých sme doposiaľ ani netušili. Dianka Korček zo 6.A nám zhrnula tie najlepšie a teraz si ich môžete prečítať.

Sliepka nám dáva vajcia a mäso. Je to najrozšírenejšie hospodárske zviera. Sliepka sa vyvinula z dinosaura Tyranosaurus Rex. Kohút je samec sliepky, je mohutnejší a má nápadnejšie sfarbenie, veľký výrazný hrebeň a laloky. Dospelý kohút má na nohách ostrohy. Sliepka je menšia, má nenápadné sfarbenie bez hrebeňa a lalokov. Nosnice sliepok znášajú  vajcia. Domáca sliepka každý deň znesie jedno vajce. Divá sliepka znesie len 4-9 vajec za rok. Farba vajec  je rôzna a závisí od zafarbenia sliepky. Ak sliepka začne kvokať, chce sedieť na vajíčkach. Potom na nich sedí 21 dní a vyliahnu sa kuriatka. Živí sa hmyzom, semenami a rôznymi plodmi. V Európe máme približne 200 plemien sliepok. Na Slovensku sa chovajú sliepky prevažne v klietkach, ale u starých rodičov ich nájdeme aj na dvore. Sliepka žije v chovoch rok, ale inak sa môže dožiť až 5-6 rokov. Zaujímavosťou je, že sliepky nepijú vodu teplejšiu ako 34 °C. Zmyslovým hmatovým orgánom sliepky je zobák.

Kto sa zamýšľa nad tým, či bolo skôr vajce alebo sliepka teraz dostane odpoveď. Môžeme s istou povedať, že vplyvom evolúcie – postupného vývinu druhov zvierat – to bolo vajce, v ktorom sa nachádzalo zviera podobné dnešnej sliepke.