Vzduch v jaskyni Driny nám pomáha

Každoročnú skrátenú speleoterapiu v jaskyni Driny absolvovali žiaci ZŠ Černyševského v Bratislave i tento rok. Niektorí z nich už po niekoľkýkrát, iní po prvýkrát a ďalší ani len netušili, že máme takýto unikát  „skoro“ pod nosom.
Dýchanie čistého vzduchu v tejto jaskyni má pozitívne účinky.  Pôsobí na dýchacie orgány blahodarne až liečivo. Mikroklíma jaskynného ovzdušia spočíva v nízkej teplote, v 100% vlhkosti aj vysokej koncentrácii vápnika. Je to prostredie takmer sterilné, bez baktérií a plesní, taktiež bez peľových častíc, čiže nedochádza ku kontaktu s akýmkoľvek alergénom. Samotný aerosól jaskynného prostredia, ktorý nie je možné vyvinúť umelým spôsobom, pôsobí hojivo, protizápalovo, obnovuje celistvosť slizníc dýchacích orgánov a podporuje ich čistiacu schopnosť. To všetko vytvára z jaskynného prostredie špecifikum, ktoré môže deťom trpiacim dýchacími ťažkosťami prinavrátiť ich zdravie, prípadne aspoň zmierniť prejavy ich ochorení.
Jaskynné prostredie sa prakticky nedá nahradiť žiadnym umelým spôsobom. Organizmus sa vyčistí už aj pri krátkom pobyte.

Tak zase o rok!

Fotogaléria ...